Billiga Flyg Till Dresdende

En sökning här visar alla billiga flygresor
från de främsta resebyråerna!

Sök & boka billiga flyg:

Antal vuxna:
Antal barn:
Barnens åldrar:

Dresden

Dresden

Stad:Dresden Land:esTyskland
IATA-kod:DRS Tidszon:+0100
Landskod:DE Hotell i Dresden

Dresden är huvudstaden i den tyska delstaten Sachsen och har genom åren haft en minst sagt levande historia. Sachsen var fram till så sent som 1918 monarki. Staden blev under andra världskriget känd för att den totalförstördes av bombningar i februari 1945 då minst 30 000 dödsoffer skördades och efteråt hamnade Dresden på den östtyska sidan under kommunistiskt styre i nästan 40 år.

Efter den tyska återföreningen 1990 har Dresden blommat ut som kulturellt, politiskt och ekonomiskt centrum för regionen. Geografiskt ligger Dresden vid floden Elbe och mer än hälften av dess yta består i natursköna grönområden. Mycket tid, möda och pengar har ägnats åt att återuppbygga det som förstördes under andra världskriget och arbetet fortgår fortfarande mer än 60 år efteråt.

Dresden har utvecklats till ett populärt resmål för – inte minst inhemska – turister och man räknar med ett tiotal miljoner besökare årligen. Bland stadens alla sevärdheter är det den restaurerade Frauenkirche som mer än något symboliserar Dresdens historia och arbetet med att resa sig ur ruinerna.

Viktig information:

Det här är ett urval av billiga flyg till Dresden oavsett datum, priserna är baserade på tidigare sökningar och kan vara inaktuella. För att uppdatera priset använd sökfältet ovan för att söka på de datum som passar er.

  1. Utresa: Tis, Maj 6

    Germanwings StockholmARN 09:30 DresdenDRS 15:40 Koln 1 byte 6h 10m
    1. Germanwings - 4U0219
    2. Germanwings - 4U0022
    Visa Detaljer »
    1. utresaTis, Maj 6ARN till DRS - 1 byte 6h 10m

      Germanwings 4U0219 - Germanwings 2h 5m

      Lyfter Tis 09:30 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Tis 11:35 CGN Koln, Tyskland

    2. Byt flygplan CGN Koln, Tyskland 3h 0m

      Germanwings 4U0022 - Germanwings 1h 5m

      Lyfter Tis 14:35 CGN Koln, Tyskland

      Landar Tis 15:40 DRS Dresden, Tyskland

  2. Hemresa: Fre, Maj 9

    Germanwings DresdenDRS 08:20 StockholmARN 14:20 Koln 1 byte 6h 0m
    1. Germanwings - 4U0027
    2. Germanwings - 4U0218
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Maj 9DRS till ARN - 1 byte 6h 0m

      Germanwings 4U0027 - Germanwings 1h 5m

      Lyfter Fre 08:20 DRS Dresden, Tyskland

      Landar Fre 09:25 CGN Koln, Tyskland

    2. Byt flygplan CGN Koln, Tyskland 2h 45m

      Germanwings 4U0218 - Germanwings 2h 10m

      Lyfter Fre 12:10 CGN Koln, Tyskland

      Landar Fre 14:20 ARN Stockholm, Sverige

1 980 SEK
  1. Utresa: Tis, Maj 6

    Germanwings StockholmARN 14:55 DresdenDRS 20:10 Dusseldorf 1 byte 5h 15m
    1. Germanwings - 4U9217
    2. Germanwings - 4U9022
    Visa Detaljer »
    1. utresaTis, Maj 6ARN till DRS - 1 byte 5h 15m

      Germanwings 4U9217 - Germanwings 2h 0m

      Lyfter Tis 14:55 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Tis 16:55 DUS Dusseldorf, Tyskland

    2. Byt flygplan DUS Dusseldorf, Tyskland 2h 10m

      Germanwings 4U9022 - Germanwings 1h 5m

      Lyfter Tis 19:05 DUS Dusseldorf, Tyskland

      Landar Tis 20:10 DRS Dresden, Tyskland

  2. Hemresa: Fre, Maj 9

    Germanwings DresdenDRS 08:20 StockholmARN 14:20 Koln 1 byte 6h 0m
    1. Germanwings - 4U0027
    2. Germanwings - 4U0218
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Maj 9DRS till ARN - 1 byte 6h 0m

      Germanwings 4U0027 - Germanwings 1h 5m

      Lyfter Fre 08:20 DRS Dresden, Tyskland

      Landar Fre 09:25 CGN Koln, Tyskland

    2. Byt flygplan CGN Koln, Tyskland 2h 45m

      Germanwings 4U0218 - Germanwings 2h 10m

      Lyfter Fre 12:10 CGN Koln, Tyskland

      Landar Fre 14:20 ARN Stockholm, Sverige

1 980 SEK
  1. Utresa: Tor, Jun 5

    Lufthansa StockholmARN 18:30 DresdenDRS 22:25 Munchen 1 byte 3h 55m
    1. Lufthansa - LH2419
    2. Lufthansa - LH2130
    Visa Detaljer »
    1. utresaTor, Jun 5ARN till DRS - 1 byte 3h 55m

      Lufthansa LH2419 - Lufthansa 2h 10m

      Lyfter Tor 18:30 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Tor 20:40 MUC Munchen, Tyskland

    2. Byt flygplan MUC Munchen, Tyskland 0h 50m

      Lufthansa LH2130 - Lufthansa 0h 55m

      Lyfter Tor 21:30 MUC Munchen, Tyskland

      Landar Tor 22:25 DRS Dresden, Tyskland

  2. Hemresa: Mån, Jun 9

    DresdenDRS 17:55 StockholmARN 21:55 Frankfurt 1 byte 4h 0m
    1. Lufthansa - LH0217
    2. Scandinavian Airlines - SK0674
    Visa Detaljer »
    1. hemresaMån, Jun 9DRS till ARN - 1 byte 4h 0m

      Lufthansa LH0217 - Lufthansa 1h 5m

      Lyfter Mån 17:55 DRS Dresden, Tyskland

      Landar Mån 19:00 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 0h 50m

      Scandinavian Airlines SK0674 - Scandinavian Airlines 2h 5m

      Lyfter Mån 19:50 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Mån 21:55 ARN Stockholm, Sverige

2 122 SEK
  1. Utresa: Tor, Jun 5

    Lufthansa StockholmARN 07:45 DresdenDRS 12:30 Munchen 1 byte 4h 45m
    1. Lufthansa - LH2421
    2. Lufthansa - LH2124
    Visa Detaljer »
    1. utresaTor, Jun 5ARN till DRS - 1 byte 4h 45m

      Lufthansa LH2421 - Lufthansa 2h 10m

      Lyfter Tor 07:45 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Tor 09:55 MUC Munchen, Tyskland

    2. Byt flygplan MUC Munchen, Tyskland 1h 40m

      Lufthansa LH2124 - Lufthansa 0h 55m

      Lyfter Tor 11:35 MUC Munchen, Tyskland

      Landar Tor 12:30 DRS Dresden, Tyskland

  2. Hemresa: Mån, Jun 9

    DresdenDRS 17:55 StockholmARN 21:55 Frankfurt 1 byte 4h 0m
    1. Lufthansa - LH0217
    2. Scandinavian Airlines - SK0674
    Visa Detaljer »
    1. hemresaMån, Jun 9DRS till ARN - 1 byte 4h 0m

      Lufthansa LH0217 - Lufthansa 1h 5m

      Lyfter Mån 17:55 DRS Dresden, Tyskland

      Landar Mån 19:00 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 0h 50m

      Scandinavian Airlines SK0674 - Scandinavian Airlines 2h 5m

      Lyfter Mån 19:50 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Mån 21:55 ARN Stockholm, Sverige

2 122 SEK
  1. Utresa: Tor, Jun 5

    Lufthansa StockholmARN 11:55 DresdenDRS 15:50 Munchen 1 byte 3h 55m
    1. Lufthansa - LH2415
    2. Lufthansa - LH2126
    Visa Detaljer »
    1. utresaTor, Jun 5ARN till DRS - 1 byte 3h 55m

      Lufthansa LH2415 - Lufthansa 2h 10m

      Lyfter Tor 11:55 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Tor 14:05 MUC Munchen, Tyskland

    2. Byt flygplan MUC Munchen, Tyskland 0h 50m

      Lufthansa LH2126 - Lufthansa 0h 55m

      Lyfter Tor 14:55 MUC Munchen, Tyskland

      Landar Tor 15:50 DRS Dresden, Tyskland

  2. Hemresa: Mån, Jun 9

    DresdenDRS 17:55 StockholmARN 21:55 Frankfurt 1 byte 4h 0m
    1. Lufthansa - LH0217
    2. Scandinavian Airlines - SK0674
    Visa Detaljer »
    1. hemresaMån, Jun 9DRS till ARN - 1 byte 4h 0m

      Lufthansa LH0217 - Lufthansa 1h 5m

      Lyfter Mån 17:55 DRS Dresden, Tyskland

      Landar Mån 19:00 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 0h 50m

      Scandinavian Airlines SK0674 - Scandinavian Airlines 2h 5m

      Lyfter Mån 19:50 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Mån 21:55 ARN Stockholm, Sverige

2 122 SEK
  1. Utresa: Tor, Jun 5

    Lufthansa StockholmARN 09:15 DresdenDRS 15:50 Munchen 1 byte 6h 35m
    1. Lufthansa - LH2413
    2. Lufthansa - LH2126
    Visa Detaljer »
    1. utresaTor, Jun 5ARN till DRS - 1 byte 6h 35m

      Lufthansa LH2413 - Lufthansa 2h 10m

      Lyfter Tor 09:15 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Tor 11:25 MUC Munchen, Tyskland

    2. Byt flygplan MUC Munchen, Tyskland 3h 30m

      Lufthansa LH2126 - Lufthansa 0h 55m

      Lyfter Tor 14:55 MUC Munchen, Tyskland

      Landar Tor 15:50 DRS Dresden, Tyskland

  2. Hemresa: Mån, Jun 9

    DresdenDRS 17:55 StockholmARN 21:55 Frankfurt 1 byte 4h 0m
    1. Lufthansa - LH0217
    2. Scandinavian Airlines - SK0674
    Visa Detaljer »
    1. hemresaMån, Jun 9DRS till ARN - 1 byte 4h 0m

      Lufthansa LH0217 - Lufthansa 1h 5m

      Lyfter Mån 17:55 DRS Dresden, Tyskland

      Landar Mån 19:00 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 0h 50m

      Scandinavian Airlines SK0674 - Scandinavian Airlines 2h 5m

      Lyfter Mån 19:50 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Mån 21:55 ARN Stockholm, Sverige

2 122 SEK
  1. Utresa: Tor, Jun 5

    Lufthansa StockholmARN 14:50 DresdenDRS 19:35 Munchen 1 byte 4h 45m
    1. Lufthansa - LH2417
    2. Lufthansa - LH2128
    Visa Detaljer »
    1. utresaTor, Jun 5ARN till DRS - 1 byte 4h 45m

      Lufthansa LH2417 - Lufthansa 2h 10m

      Lyfter Tor 14:50 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Tor 17:00 MUC Munchen, Tyskland

    2. Byt flygplan MUC Munchen, Tyskland 1h 40m

      Lufthansa LH2128 - Lufthansa 0h 55m

      Lyfter Tor 18:40 MUC Munchen, Tyskland

      Landar Tor 19:35 DRS Dresden, Tyskland

  2. Hemresa: Mån, Jun 9

    DresdenDRS 17:55 StockholmARN 21:55 Frankfurt 1 byte 4h 0m
    1. Lufthansa - LH0217
    2. Scandinavian Airlines - SK0674
    Visa Detaljer »
    1. hemresaMån, Jun 9DRS till ARN - 1 byte 4h 0m

      Lufthansa LH0217 - Lufthansa 1h 5m

      Lyfter Mån 17:55 DRS Dresden, Tyskland

      Landar Mån 19:00 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 0h 50m

      Scandinavian Airlines SK0674 - Scandinavian Airlines 2h 5m

      Lyfter Mån 19:50 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Mån 21:55 ARN Stockholm, Sverige

2 122 SEK
  1. Utresa: Tor, Jun 5

    Lufthansa StockholmARN 13:05 DresdenDRS 18:05 Frankfurt 1 byte 5h 0m
    1. Lufthansa - LH0803
    2. Lufthansa - LH0214
    Visa Detaljer »
    1. utresaTor, Jun 5ARN till DRS - 1 byte 5h 0m

      Lufthansa LH0803 - Lufthansa 2h 10m

      Lyfter Tor 13:05 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Tor 15:15 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 1h 50m

      Lufthansa LH0214 - Lufthansa 1h 0m

      Lyfter Tor 17:05 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Tor 18:05 DRS Dresden, Tyskland

  2. Hemresa: Mån, Jun 9

    Lufthansa DresdenDRS 17:55 StockholmARN 21:55 Frankfurt 1 byte 4h 0m
    1. Lufthansa - LH0217
    2. Lufthansa - LH6056
    Visa Detaljer »
    1. hemresaMån, Jun 9DRS till ARN - 1 byte 4h 0m

      Lufthansa LH0217 - Lufthansa 1h 5m

      Lyfter Mån 17:55 DRS Dresden, Tyskland

      Landar Mån 19:00 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 0h 50m

      Lufthansa LH6056 - Lufthansa 2h 5m

      Lyfter Mån 19:50 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Mån 21:55 ARN Stockholm, Sverige

2 122 SEK
  1. Utresa: Tor, Jun 5

    Lufthansa StockholmARN 16:55 DresdenDRS 07:50 Frankfurt 1 byte 14h 55m
    1. Lufthansa - LH6203
    2. Lufthansa - LH0204
    Visa Detaljer »
    1. utresaTor, Jun 5ARN till DRS - 1 byte 14h 55m

      Lufthansa LH6203 - Lufthansa 2h 10m

      Lyfter Tor 16:55 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Tor 19:05 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 11h 45m

      Lufthansa LH0204 - Lufthansa 1h 0m

      Lyfter Fre 06:50 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Fre 07:50 DRS Dresden, Tyskland

  2. Hemresa: Mån, Jun 9

    Lufthansa DresdenDRS 09:45 StockholmARN 17:45 Munchen 1 byte 8h 0m
    1. Lufthansa - LH2123
    2. Lufthansa - LH2418
    Visa Detaljer »
    1. hemresaMån, Jun 9DRS till ARN - 1 byte 8h 0m

      Lufthansa LH2123 - Lufthansa 1h 0m

      Lyfter Mån 09:45 DRS Dresden, Tyskland

      Landar Mån 10:45 MUC Munchen, Tyskland

    2. Byt flygplan MUC Munchen, Tyskland 4h 50m

      Lufthansa LH2418 - Lufthansa 2h 10m

      Lyfter Mån 15:35 MUC Munchen, Tyskland

      Landar Mån 17:45 ARN Stockholm, Sverige

2 122 SEK
  1. Utresa: Tor, Jun 5

    Lufthansa StockholmARN 13:05 DresdenDRS 17:05 Frankfurt 1 byte 4h 0m
    1. Lufthansa - LH0803
    2. Lufthansa - LH0212
    Visa Detaljer »
    1. utresaTor, Jun 5ARN till DRS - 1 byte 4h 0m

      Lufthansa LH0803 - Lufthansa 2h 10m

      Lyfter Tor 13:05 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Tor 15:15 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 0h 50m

      Lufthansa LH0212 - Lufthansa 1h 0m

      Lyfter Tor 16:05 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Tor 17:05 DRS Dresden, Tyskland

  2. Hemresa: Mån, Jun 9

    DresdenDRS 17:55 StockholmARN 21:55 Frankfurt 1 byte 4h 0m
    1. Lufthansa - LH0217
    2. Scandinavian Airlines - SK0674
    Visa Detaljer »
    1. hemresaMån, Jun 9DRS till ARN - 1 byte 4h 0m

      Lufthansa LH0217 - Lufthansa 1h 5m

      Lyfter Mån 17:55 DRS Dresden, Tyskland

      Landar Mån 19:00 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 0h 50m

      Scandinavian Airlines SK0674 - Scandinavian Airlines 2h 5m

      Lyfter Mån 19:50 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Mån 21:55 ARN Stockholm, Sverige

2 122 SEK