Billiga Flyg Till Pittsburghus

En sökning här visar alla billiga flygresor
från de främsta resebyråerna!

Sök & boka billiga flyg:

Antal vuxna:
Antal barn:
Barnens åldrar:

Pittsburgh

Pittsburgh

Stad:Pittsburgh Land:esUSA
IATA-kod:PIT Tidszon:-0500
Landskod:US Hotell i Pittsburgh

Pittsburgh ligger i sydvästra Pennsylvania och har cirka 350 000 invånare. Räknar man däremot in de närliggande städerna hamnar man på en befolkning på nästan 2,5 miljoner. Staden är något annorlunda utformad i en nästan trekantig form. På grund av floddeltat som staden ligger vid sägs det att Pittsburgh har fler broar än någon annan stad i världen.

Sevärdheter i Pittsburgh
I Pittsburgh kan man skåda både gamla saker, t.ex. Canegie Museum of Natural History där man är så långt tillbaka i tiden som på dinosauriernas tid och nyare fenomen som t.ex. på Andy Warhol Museum. Amerikas högsta – och världens näst högsta – lärolokal, Cathedral of Learning, finns här och i dess närhet den gröna oasen Schenley Plaza and Park där man kan jogga, sola och ta det lugnt. Under sommartid visas dessutom gratis biofilm i parken.

Viktig information:

Det här är ett urval av billiga flyg till Pittsburgh oavsett datum, priserna är baserade på tidigare sökningar och kan vara inaktuella. För att uppdatera priset använd sökfältet ovan för att söka på de datum som passar er.

  1. Utresa: Lör, Nov 8

    Scandinavian Airlines StockholmARN 10:15 PittsburghPIT 18:23 Chicago 1 byte 14h 8m
    1. Scandinavian Airlines - SK0945
    2. Scandinavian Airlines - SK3977
    Visa Detaljer »
    1. utresaLör, Nov 8ARN till PIT - 1 byte 14h 8m

      Scandinavian Airlines SK0945 - Scandinavian Airlines 9h 15m

      Lyfter Lör 10:15 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Lör 12:30 ORD Chicago, USA

    2. Byt flygplan ORD Chicago, USA 3h 30m

      Scandinavian Airlines SK3977 - Scandinavian Airlines 1h 23m

      Lyfter Lör 16:00 ORD Chicago, USA

      Landar Lör 18:23 PIT Pittsburgh, USA

  2. Hemresa: Fre, Nov 14

    Scandinavian Airlines PittsburghPIT 06:18 StockholmARN 07:40 Newark 1 byte 19h 22m
    1. Scandinavian Airlines - SK6833
    2. Scandinavian Airlines - SK0904
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Nov 14PIT till ARN - 1 byte 19h 22m

      Scandinavian Airlines SK6833 - Scandinavian Airlines 1h 12m

      Lyfter Fre 06:18 PIT Pittsburgh, USA

      Landar Fre 07:30 EWR Newark, United States

    2. Byt flygplan EWR Newark, United States 10h 25m

      Scandinavian Airlines SK0904 - Scandinavian Airlines 7h 45m

      Lyfter Fre 17:55 EWR Newark, United States

      Landar Lör 07:40 ARN Stockholm, Sverige

4 905 SEK
  1. Utresa: Lör, Nov 8

    United Airlines StockholmARN 06:05 PittsburghPIT 17:11 Frankfurt, Washington D.C. 2 byten 17h 6m
    1. United Airlines - UA9015
    2. United Airlines - UA0988
    3. United Airlines - UA5909
    Visa Detaljer »
    1. utresaLör, Nov 8ARN till PIT - 2 byten 17h 6m

      United Airlines UA9015 - United Airlines 2h 15m

      Lyfter Lör 06:05 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Lör 08:20 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 3h 5m

      United Airlines UA0988 - United Airlines 9h 5m

      Lyfter Lör 11:25 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Lör 14:30 IAD Washington D.C., USA

    3. Byt flygplan IAD Washington D.C., USA 1h 40m

      United Airlines UA5909 - United Airlines 1h 1m

      Lyfter Lör 16:10 IAD Washington D.C., USA

      Landar Lör 17:11 PIT Pittsburgh, USA

  2. Hemresa: Fre, Nov 14

    PittsburghPIT 11:45 StockholmARN 09:10 Boston, Frankfurt 2 byten 15h 25m
    1. US Airways - US3412
    2. Lufthansa - LH0423
    3. Scandinavian Airlines - SK3670
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Nov 14PIT till ARN - 2 byten 15h 25m

      US Airways US3412 - US Airways 1h 38m

      Lyfter Fre 11:45 PIT Pittsburgh, USA

      Landar Fre 13:23 BOS Boston, USA

    2. Byt flygplan BOS Boston, USA 3h 2m

      Lufthansa LH0423 - Lufthansa 7h 0m

      Lyfter Fre 16:25 BOS Boston, USA

      Landar Lör 05:25 FRA Frankfurt, Tyskland

    3. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 1h 40m

      Scandinavian Airlines SK3670 - Scandinavian Airlines 2h 5m

      Lyfter Lör 07:05 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Lör 09:10 ARN Stockholm, Sverige

4 905 SEK
  1. Utresa: Lör, Nov 8

    United Airlines StockholmARN 09:15 PittsburghPIT 19:43 Oslo, Newark 2 byten 16h 28m
    1. United Airlines - UA7004
    2. United Airlines - UA0039
    3. United Airlines - UA4899
    Visa Detaljer »
    1. utresaLör, Nov 8ARN till PIT - 2 byten 16h 28m

      United Airlines UA7004 - United Airlines 1h 0m

      Lyfter Lör 09:15 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Lör 10:15 OSL Oslo, Norge

    2. Byt flygplan OSL Oslo, Norge 1h 0m

      United Airlines UA0039 - United Airlines 8h 50m

      Lyfter Lör 11:15 OSL Oslo, Norge

      Landar Lör 14:05 EWR Newark, United States

    3. Byt flygplan EWR Newark, United States 3h 53m

      United Airlines UA4899 - United Airlines 1h 45m

      Lyfter Lör 17:58 EWR Newark, United States

      Landar Lör 19:43 PIT Pittsburgh, USA

  2. Hemresa: Fre, Nov 14

    PittsburghPIT 11:45 StockholmARN 09:10 Boston, Frankfurt 2 byten 15h 25m
    1. US Airways - US3412
    2. Lufthansa - LH0423
    3. Scandinavian Airlines - SK3670
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Nov 14PIT till ARN - 2 byten 15h 25m

      US Airways US3412 - US Airways 1h 38m

      Lyfter Fre 11:45 PIT Pittsburgh, USA

      Landar Fre 13:23 BOS Boston, USA

    2. Byt flygplan BOS Boston, USA 3h 2m

      Lufthansa LH0423 - Lufthansa 7h 0m

      Lyfter Fre 16:25 BOS Boston, USA

      Landar Lör 05:25 FRA Frankfurt, Tyskland

    3. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 1h 40m

      Scandinavian Airlines SK3670 - Scandinavian Airlines 2h 5m

      Lyfter Lör 07:05 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Lör 09:10 ARN Stockholm, Sverige

4 905 SEK
  1. Utresa: Lör, Nov 8

    StockholmARN 07:55 PittsburghPIT 18:01 London, Toronto 2 byten 16h 6m
    1. Scandinavian Airlines - SK0525
    2. Air Canada - AC0857
    3. Air Canada - AC8036
    Visa Detaljer »
    1. utresaLör, Nov 8ARN till PIT - 2 byten 16h 6m

      Scandinavian Airlines SK0525 - Scandinavian Airlines 2h 40m

      Lyfter Lör 07:55 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Lör 09:35 LHR London, Storbritannien

    2. Byt flygplan LHR London, Storbritannien 2h 25m

      Air Canada AC0857 - Air Canada 8h 10m

      Lyfter Lör 12:00 LHR London, Storbritannien

      Landar Lör 15:10 YYZ Toronto, Canada

    3. Byt flygplan YYZ Toronto, Canada 1h 35m

      Air Canada AC8036 - Air Canada 1h 16m

      Lyfter Lör 16:45 YYZ Toronto, Canada

      Landar Lör 18:01 PIT Pittsburgh, USA

  2. Hemresa: Fre, Nov 14

    Air Canada PittsburghPIT 18:25 StockholmARN 17:20 Toronto, London 2 byten 16h 55m
    1. Air Canada - AC8039
    2. Air Canada - AC0858
    3. Air Canada - AC9939
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Nov 14PIT till ARN - 2 byten 16h 55m

      Air Canada AC8039 - Air Canada 1h 16m

      Lyfter Fre 18:25 PIT Pittsburgh, USA

      Landar Fre 19:41 YYZ Toronto, Canada

    2. Byt flygplan YYZ Toronto, Canada 3h 29m

      Air Canada AC0858 - Air Canada 7h 5m

      Lyfter Fre 23:10 YYZ Toronto, Canada

      Landar Lör 11:15 LHR London, Storbritannien

    3. Byt flygplan LHR London, Storbritannien 2h 35m

      Air Canada AC9939 - Air Canada 2h 30m

      Lyfter Lör 13:50 LHR London, Storbritannien

      Landar Lör 17:20 ARN Stockholm, Sverige

4 905 SEK
  1. Utresa: Lör, Nov 8

    StockholmARN 15:20 PittsburghPIT 10:11 London, Toronto 2 byten 24h 51m
    1. Scandinavian Airlines - SK0527
    2. Air Canada - AC0859
    3. Air Canada - AC8034
    Visa Detaljer »
    1. utresaLör, Nov 8ARN till PIT - 2 byten 24h 51m

      Scandinavian Airlines SK0527 - Scandinavian Airlines 2h 40m

      Lyfter Lör 15:20 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Lör 17:00 LHR London, Storbritannien

    2. Byt flygplan LHR London, Storbritannien 1h 0m

      Air Canada AC0859 - Air Canada 8h 15m

      Lyfter Lör 18:00 LHR London, Storbritannien

      Landar Lör 21:15 YYZ Toronto, Canada

    3. Byt flygplan YYZ Toronto, Canada 11h 40m

      Air Canada AC8034 - Air Canada 1h 16m

      Lyfter Sön 08:55 YYZ Toronto, Canada

      Landar Sön 10:11 PIT Pittsburgh, USA

  2. Hemresa: Fre, Nov 14

    Lufthansa PittsburghPIT 06:18 StockholmARN 14:10 Newark, Munchen 2 byten 25h 52m
    1. Lufthansa - LH7869
    2. Lufthansa - LH7608
    3. Lufthansa - LH2416
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Nov 14PIT till ARN - 2 byten 25h 52m

      Lufthansa LH7869 - Lufthansa 1h 12m

      Lyfter Fre 06:18 PIT Pittsburgh, USA

      Landar Fre 07:30 EWR Newark, United States

    2. Byt flygplan EWR Newark, United States 9h 40m

      Lufthansa LH7608 - Lufthansa 8h 10m

      Lyfter Fre 17:10 EWR Newark, United States

      Landar Lör 07:20 MUC Munchen, Tyskland

    3. Byt flygplan MUC Munchen, Tyskland 4h 45m

      Lufthansa LH2416 - Lufthansa 2h 5m

      Lyfter Lör 12:05 MUC Munchen, Tyskland

      Landar Lör 14:10 ARN Stockholm, Sverige

4 905 SEK
  1. Utresa: Lör, Nov 8

    Austrian Airlines StockholmARN 06:40 PittsburghPIT 18:06 Wien, Washington D.C. 2 byten 17h 26m
    1. Austrian Airlines - OS0318
    2. Austrian Airlines - OS0093
    3. Austrian Airlines - OS7825
    Visa Detaljer »
    1. utresaLör, Nov 8ARN till PIT - 2 byten 17h 26m

      Austrian Airlines OS0318 - Austrian Airlines 2h 20m

      Lyfter Lör 06:40 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Lör 09:00 VIE Wien, Osterrike

    2. Byt flygplan VIE Wien, Osterrike 1h 25m

      Austrian Airlines OS0093 - Austrian Airlines 10h 10m

      Lyfter Lör 10:25 VIE Wien, Osterrike

      Landar Lör 14:35 IAD Washington D.C., USA

    3. Byt flygplan IAD Washington D.C., USA 2h 25m

      Austrian Airlines OS7825 - Austrian Airlines 1h 6m

      Lyfter Lör 17:00 IAD Washington D.C., USA

      Landar Lör 18:06 PIT Pittsburgh, USA

  2. Hemresa: Fre, Nov 14

    PittsburghPIT 11:45 StockholmARN 09:10 Boston, Frankfurt 2 byten 15h 25m
    1. US Airways - US3412
    2. Lufthansa - LH0423
    3. Scandinavian Airlines - SK3670
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Nov 14PIT till ARN - 2 byten 15h 25m

      US Airways US3412 - US Airways 1h 38m

      Lyfter Fre 11:45 PIT Pittsburgh, USA

      Landar Fre 13:23 BOS Boston, USA

    2. Byt flygplan BOS Boston, USA 3h 2m

      Lufthansa LH0423 - Lufthansa 7h 0m

      Lyfter Fre 16:25 BOS Boston, USA

      Landar Lör 05:25 FRA Frankfurt, Tyskland

    3. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 1h 40m

      Scandinavian Airlines SK3670 - Scandinavian Airlines 2h 5m

      Lyfter Lör 07:05 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Lör 09:10 ARN Stockholm, Sverige

4 905 SEK
  1. Utresa: Lör, Nov 8

    StockholmARN 07:55 PittsburghPIT 18:01 London, Toronto 2 byten 16h 6m
    1. Scandinavian Airlines - SK0525
    2. Air Canada - AC0857
    3. Air Canada - AC8036
    Visa Detaljer »
    1. utresaLör, Nov 8ARN till PIT - 2 byten 16h 6m

      Scandinavian Airlines SK0525 - Scandinavian Airlines 2h 40m

      Lyfter Lör 07:55 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Lör 09:35 LHR London, Storbritannien

    2. Byt flygplan LHR London, Storbritannien 2h 25m

      Air Canada AC0857 - Air Canada 8h 10m

      Lyfter Lör 12:00 LHR London, Storbritannien

      Landar Lör 15:10 YYZ Toronto, Canada

    3. Byt flygplan YYZ Toronto, Canada 1h 35m

      Air Canada AC8036 - Air Canada 1h 16m

      Lyfter Lör 16:45 YYZ Toronto, Canada

      Landar Lör 18:01 PIT Pittsburgh, USA

  2. Hemresa: Fre, Nov 14

    United Airlines PittsburghPIT 08:18 StockholmARN 07:30 Newark 1 byte 17h 12m
    1. United Airlines - UA4879
    2. United Airlines - UA0068
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Nov 14PIT till ARN - 1 byte 17h 12m

      United Airlines UA4879 - United Airlines 1h 23m

      Lyfter Fre 08:18 PIT Pittsburgh, USA

      Landar Fre 09:41 EWR Newark, United States

    2. Byt flygplan EWR Newark, United States 7h 34m

      United Airlines UA0068 - United Airlines 8h 15m

      Lyfter Fre 17:15 EWR Newark, United States

      Landar Lör 07:30 ARN Stockholm, Sverige

4 905 SEK
  1. Utresa: Lör, Nov 8

    StockholmARN 07:55 PittsburghPIT 18:01 London, Toronto 2 byten 16h 6m
    1. Scandinavian Airlines - SK0525
    2. Air Canada - AC0857
    3. Air Canada - AC8036
    Visa Detaljer »
    1. utresaLör, Nov 8ARN till PIT - 2 byten 16h 6m

      Scandinavian Airlines SK0525 - Scandinavian Airlines 2h 40m

      Lyfter Lör 07:55 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Lör 09:35 LHR London, Storbritannien

    2. Byt flygplan LHR London, Storbritannien 2h 25m

      Air Canada AC0857 - Air Canada 8h 10m

      Lyfter Lör 12:00 LHR London, Storbritannien

      Landar Lör 15:10 YYZ Toronto, Canada

    3. Byt flygplan YYZ Toronto, Canada 1h 35m

      Air Canada AC8036 - Air Canada 1h 16m

      Lyfter Lör 16:45 YYZ Toronto, Canada

      Landar Lör 18:01 PIT Pittsburgh, USA

  2. Hemresa: Fre, Nov 14

    United Airlines PittsburghPIT 12:32 StockholmARN 07:30 Newark 1 byte 12h 58m
    1. United Airlines - UA4890
    2. United Airlines - UA0068
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Nov 14PIT till ARN - 1 byte 12h 58m

      United Airlines UA4890 - United Airlines 1h 43m

      Lyfter Fre 12:32 PIT Pittsburgh, USA

      Landar Fre 14:15 EWR Newark, United States

    2. Byt flygplan EWR Newark, United States 3h 0m

      United Airlines UA0068 - United Airlines 8h 15m

      Lyfter Fre 17:15 EWR Newark, United States

      Landar Lör 07:30 ARN Stockholm, Sverige

4 905 SEK
  1. Utresa: Lör, Nov 8

    StockholmARN 15:20 PittsburghPIT 10:11 London, Toronto 2 byten 24h 51m
    1. Scandinavian Airlines - SK0527
    2. Air Canada - AC0859
    3. Air Canada - AC8034
    Visa Detaljer »
    1. utresaLör, Nov 8ARN till PIT - 2 byten 24h 51m

      Scandinavian Airlines SK0527 - Scandinavian Airlines 2h 40m

      Lyfter Lör 15:20 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Lör 17:00 LHR London, Storbritannien

    2. Byt flygplan LHR London, Storbritannien 1h 0m

      Air Canada AC0859 - Air Canada 8h 15m

      Lyfter Lör 18:00 LHR London, Storbritannien

      Landar Lör 21:15 YYZ Toronto, Canada

    3. Byt flygplan YYZ Toronto, Canada 11h 40m

      Air Canada AC8034 - Air Canada 1h 16m

      Lyfter Sön 08:55 YYZ Toronto, Canada

      Landar Sön 10:11 PIT Pittsburgh, USA

  2. Hemresa: Fre, Nov 14

    PittsburghPIT 15:35 StockholmARN 21:40 Charlotte, Munchen 2 byten 24h 5m
    1. US Airways - US1840
    2. Lufthansa - LH0429
    3. Lufthansa - LH2420
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Nov 14PIT till ARN - 2 byten 24h 5m

      US Airways US1840 - US Airways 1h 30m

      Lyfter Fre 15:35 PIT Pittsburgh, USA

      Landar Fre 17:05 CLT Charlotte, United States

    2. Byt flygplan CLT Charlotte, United States 1h 25m

      Lufthansa LH0429 - Lufthansa 8h 50m

      Lyfter Fre 18:30 CLT Charlotte, United States

      Landar Lör 09:20 MUC Munchen, Tyskland

    3. Byt flygplan MUC Munchen, Tyskland 10h 15m

      Lufthansa LH2420 - Lufthansa 2h 5m

      Lyfter Lör 19:35 MUC Munchen, Tyskland

      Landar Lör 21:40 ARN Stockholm, Sverige

4 905 SEK
  1. Utresa: Lör, Nov 8

    Lufthansa StockholmARN 09:05 PittsburghPIT 22:06 Frankfurt, Chicago 2 byten 19h 1m
    1. Lufthansa - LH6227
    2. Lufthansa - LH9150
    3. Lufthansa - LH9380
    Visa Detaljer »
    1. utresaLör, Nov 8ARN till PIT - 2 byten 19h 1m

      Lufthansa LH6227 - Lufthansa 2h 20m

      Lyfter Lör 09:05 ARN Stockholm, Sverige

      Landar Lör 11:25 FRA Frankfurt, Tyskland

    2. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 1h 20m

      Lufthansa LH9150 - Lufthansa 9h 15m

      Lyfter Lör 12:45 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Lör 15:00 ORD Chicago, USA

    3. Byt flygplan ORD Chicago, USA 4h 40m

      Lufthansa LH9380 - Lufthansa 1h 26m

      Lyfter Lör 19:40 ORD Chicago, USA

      Landar Lör 22:06 PIT Pittsburgh, USA

  2. Hemresa: Fre, Nov 14

    Lufthansa PittsburghPIT 09:47 StockholmARN 09:10 Chicago, Frankfurt 2 byten 17h 23m
    1. Lufthansa - LH9178
    2. Lufthansa - LH9153
    3. Lufthansa - LH0800
    Visa Detaljer »
    1. hemresaFre, Nov 14PIT till ARN - 2 byten 17h 23m

      Lufthansa LH9178 - Lufthansa 1h 36m

      Lyfter Fre 09:47 PIT Pittsburgh, USA

      Landar Fre 10:23 ORD Chicago, USA

    2. Byt flygplan ORD Chicago, USA 3h 52m

      Lufthansa LH9153 - Lufthansa 8h 30m

      Lyfter Fre 14:15 ORD Chicago, USA

      Landar Lör 05:45 FRA Frankfurt, Tyskland

    3. Byt flygplan FRA Frankfurt, Tyskland 1h 20m

      Lufthansa LH0800 - Lufthansa 2h 5m

      Lyfter Lör 07:05 FRA Frankfurt, Tyskland

      Landar Lör 09:10 ARN Stockholm, Sverige

4 905 SEK