Sök & boka billiga flyg:

Amsterdam

Amsterdam

Stad:Amsterdam Land:esNederlanderna
IATA-kod:AMS Tidszon:+0100
Landskod:NL Hotell i Amsterdam

Amsterdam är en vacker europeisk huvudstad med över en miljon invånare. Den nederländska staden är känd för sin arkitektur, kultur och historia samt sina kanaler. Befolkningen är också känd för att vara tillmötesgående och för att kunna kommunicera väl på engelska. Dessutom finns här ett rikt nattliv för den partysugne.

Sevärdheter i Amsterdam
Stadens centrum utgörs av 90 st. öar som sammanbinds av cirka 400 st. broar. Här finns en av Europas mest historiska stadskärnor med närmare 7 000 historiska byggnader, t.ex. kyrkan Oude Kerk från 1306. De ovan nämnda kanalerna återfinns i den gamla stadsdelen. Bland stadens museum kan nämnas Rijksmuseum med inriktning på konst och historia, Van Gogh Museum samt Anne Frank HouseK. Det berömda Red Light District är väl värt ett besök p.g.a. ett stort utbud av barer och restauranger men man bör vara beredd på den liberala hållning till prostitution som råder, bl.a. med prostituerade i skyltfönster. Ett varningens finger bör höjas för att fotografera dessa! Ett stort urval av guidade turer finns också men för den som planerar sin vistelse ekonomiskt är det klart billigare att utforska staden på egen hand.

Intressanta länkar om Amsterdam:

Wikipedias sida om Amsterdam
Officiella turistbyrån i Amsterdam

Viktig information:

Det här är ett urval av billiga flyg till Amsterdam oavsett datum, priserna är baserade på tidigare sökningar och kan vara inaktuella. För att uppdatera priset använd sökfältet ovan för att söka på de datum som passar er.

  1. Utresa: Tis, Jul 19

    Scandinavian Airlines StockholmARN 13:40 AmsterdamAMS 18:25 Oslo 1 byte  4h 45m
    1. Scandinavian Airlines - SK0495
    2. Scandinavian Airlines - SK0827
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Fre, Aug 12

    Air Baltic AmsterdamAMS 10:20 StockholmARN 15:10 Riga 1 byte  4h 50m
    1. Air Baltic - BT0618
    2. Air Baltic - BT0107
    Visa Detaljer »
774 SEK
  1. Utresa: Tis, Jul 19

    Air France StockholmARN 06:30 AmsterdamAMS 21:25 Paris 1 byte  14h 55m
    1. Air France - AF1463
    2. Air France - AF8242
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Fre, Aug 12

    KLM AmsterdamAMS 06:50 StockholmARN 08:50   Direkt  2h 0m
    1. KLM - KL1107
    Visa Detaljer »
774 SEK
  1. Utresa: Tis, Jul 19

    KLM StockholmARN 09:35 AmsterdamAMS 11:35   Direkt  2h 0m
    1. KLM - KL1108
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Fre, Aug 12

    KLM AmsterdamAMS 10:10 StockholmARN 12:10   Direkt  2h 0m
    1. KLM - KL1109
    Visa Detaljer »
774 SEK
  1. Utresa: Tis, Jul 19

    KLM StockholmARN 09:35 AmsterdamAMS 11:35   Direkt  2h 0m
    1. KLM - KL1108
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Fre, Aug 12

    KLM AmsterdamAMS 17:00 StockholmARN 19:00   Direkt  2h 0m
    1. KLM - KL1117
    Visa Detaljer »
774 SEK
  1. Utresa: Tis, Jul 19

    Scandinavian Airlines StockholmARN 13:40 AmsterdamAMS 18:25 Oslo 1 byte  4h 45m
    1. Scandinavian Airlines - SK0495
    2. Scandinavian Airlines - SK0827
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Fre, Aug 12

    Norwegian Air Shuttle AmsterdamAMS 21:20 StockholmARN 23:20   Direkt  2h 0m
    1. Norwegian Air Shuttle - DY4532
    Visa Detaljer »
774 SEK
  1. Utresa: Tis, Jul 19

    Air France StockholmARN 19:25 AmsterdamAMS 17:55 Paris 1 byte  22h 30m
    1. Air France - AF1063
    2. Air France - AF1140
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Fre, Aug 12

    KLM AmsterdamAMS 20:55 StockholmARN 23:00   Direkt  2h 5m
    1. KLM - KL1121
    Visa Detaljer »
774 SEK
  1. Utresa: Tis, Jul 19

    Air France StockholmARN 19:25 AmsterdamAMS 12:55 Paris 1 byte  17h 30m
    1. Air France - AF1063
    2. Air France - AF1640
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Fre, Aug 12

    KLM AmsterdamAMS 20:55 StockholmARN 23:00   Direkt  2h 5m
    1. KLM - KL1121
    Visa Detaljer »
774 SEK
  1. Utresa: Tis, Jul 19

    Scandinavian Airlines StockholmARN 13:40 AmsterdamAMS 18:25 Oslo 1 byte  4h 45m
    1. Scandinavian Airlines - SK0495
    2. Scandinavian Airlines - SK0827
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Fre, Aug 12

    Air Baltic AmsterdamAMS 10:20 StockholmARN 19:15 Riga 1 byte  8h 55m
    1. Air Baltic - BT0618
    2. Air Baltic - BT0109
    Visa Detaljer »
774 SEK
  1. Utresa: Tis, Jul 19

    Air France StockholmARN 06:30 AmsterdamAMS 12:55 Paris 1 byte  6h 25m
    1. Air France - AF1463
    2. Air France - AF1640
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Fre, Aug 12

    KLM AmsterdamAMS 06:50 StockholmARN 08:50   Direkt  2h 0m
    1. KLM - KL1107
    Visa Detaljer »
774 SEK
  1. Utresa: Tis, Jul 19

    Air France StockholmARN 19:25 AmsterdamAMS 08:40 Paris 1 byte  13h 15m
    1. Air France - AF1063
    2. Air France - AF1240
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Fre, Aug 12

    KLM AmsterdamAMS 06:50 StockholmARN 08:50   Direkt  2h 0m
    1. KLM - KL1107
    Visa Detaljer »
774 SEK