Sök & boka billiga flyg:

Tunis

Tunis

Stad:Tunis Land:esTunisien
IATA-kod:TUN Tidszon:+0100
Landskod:TN Hotell i Tunis

Tunis är huvudstad i Tunisien med cirka 700 000 invånare i själva staden. Obekräftade beräkningar säger att så många som ett par miljoner invånare lever i och runt Tunis. Den ekonomiska expansionen gör att staden växer snabbt utåt och ställer samtidigt stora sociala problem på sin spets.

Trots sitt Medelhavsläge finns inte mycket till stränder i Tunis varför den massiva sol- och badturismen har uteblivit. Staden är uppdelad i en gammal del, Medina och en modernare, Ville Nouvelle. Medina finns upptagen på UNESCO:s världsarvslista och beräknas ha ett 700-tal historiska byggnader (exempelvis Zitounamoskén), platser och konstverk.

Dessutom ligger de gamla ruinerna av Karthago strax utanför längs den nordöstra kustlinjen och är också väl värda ett besök. Vid sidan av turismen får Tunis sina största inkomster från textilier, mattor och olivolja.

Viktig information:

Det här är ett urval av billiga flyg till Tunis oavsett datum, priserna är baserade på tidigare sökningar och kan vara inaktuella. För att uppdatera priset använd sökfältet ovan för att söka på de datum som passar er.

  1. Utresa: Tor, Dec 22

    Lufthansa StockholmARN 06:35 TunisTUN 12:15 Frankfurt 1 byte  5h 40m
    1. Lufthansa - LH0809
    2. Lufthansa - LH1322
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Mån, Jan 2

    Lufthansa TunisTUN 13:15 StockholmARN 23:30 Frankfurt 1 byte  10h 15m
    1. Lufthansa - LH1323
    2. Lufthansa - LH0808
    Visa Detaljer »
3 089 SEK
  1. Utresa: Tor, Dec 22

    Air France StockholmARN 06:30 TunisTUN 09:40 Paris 1 byte  27h 10m
    1. Air France - AF1463
    2. Air France - AF1084
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Mån, Jan 2

    Air France TunisTUN 10:40 StockholmARN 12:15 Paris 1 byte  25h 35m
    1. Air France - AF1085
    2. Air France - AF1262
    Visa Detaljer »
3 089 SEK
  1. Utresa: Tor, Dec 22

    KLM StockholmARN 11:05 TunisTUN 09:40 Amsterdam, Paris 2 byten  22h 35m
    1. KLM - KL1108
    2. KLM - KL1245
    3. KLM - KL2172
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Mån, Jan 2

    Air France TunisTUN 10:40 StockholmARN 18:45 Paris 1 byte  8h 5m
    1. Air France - AF1085
    2. Air France - AF1062
    Visa Detaljer »
3 089 SEK
  1. Utresa: Tor, Dec 22

    Air France StockholmARN 06:30 TunisTUN 15:40 Paris 1 byte  9h 10m
    1. Air France - AF1463
    2. Air France - AF1184
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Mån, Jan 2

    Air France TunisTUN 10:40 StockholmARN 12:15 Paris 1 byte  25h 35m
    1. Air France - AF1085
    2. Air France - AF1262
    Visa Detaljer »
3 089 SEK
  1. Utresa: Tor, Dec 22

    Air France StockholmARN 06:30 TunisTUN 09:40 Paris 1 byte  27h 10m
    1. Air France - AF1463
    2. Air France - AF1084
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Mån, Jan 2

    Air France TunisTUN 06:55 StockholmARN 18:45 Paris 1 byte  11h 50m
    1. Air France - AF1785
    2. Air France - AF1062
    Visa Detaljer »
3 089 SEK
  1. Utresa: Tor, Dec 22

    Air France StockholmARN 06:30 TunisTUN 09:40 Paris 1 byte  27h 10m
    1. Air France - AF1463
    2. Air France - AF1084
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Mån, Jan 2

    Air France TunisTUN 10:40 StockholmARN 18:45 Paris 1 byte  8h 5m
    1. Air France - AF1085
    2. Air France - AF1062
    Visa Detaljer »
3 089 SEK
  1. Utresa: Tor, Dec 22

    Air France StockholmARN 13:05 TunisTUN 09:40 Paris 1 byte  20h 35m
    1. Air France - AF1263
    2. Air France - AF1084
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Mån, Jan 2

    Air France TunisTUN 06:55 StockholmARN 18:45 Paris 1 byte  11h 50m
    1. Air France - AF1785
    2. Air France - AF1062
    Visa Detaljer »
3 089 SEK
  1. Utresa: Tor, Dec 22

    Air France StockholmARN 13:05 TunisTUN 09:40 Paris 1 byte  20h 35m
    1. Air France - AF1263
    2. Air France - AF1084
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Mån, Jan 2

    Air France TunisTUN 10:40 StockholmARN 18:45 Paris 1 byte  8h 5m
    1. Air France - AF1085
    2. Air France - AF1062
    Visa Detaljer »
3 089 SEK
  1. Utresa: Tor, Dec 22

    Air France StockholmARN 13:05 TunisTUN 09:40 Paris 1 byte  20h 35m
    1. Air France - AF1263
    2. Air France - AF1084
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Mån, Jan 2

    Air France TunisTUN 10:40 StockholmARN 12:15 Paris 1 byte  25h 35m
    1. Air France - AF1085
    2. Air France - AF1262
    Visa Detaljer »
3 089 SEK
  1. Utresa: Tor, Dec 22

    Air France StockholmARN 06:30 TunisTUN 15:40 Paris 1 byte  9h 10m
    1. Air France - AF1463
    2. Air France - AF1184
    Visa Detaljer »
  2. Hemresa: Mån, Jan 2

    Air France TunisTUN 06:55 StockholmARN 18:45 Paris 1 byte  11h 50m
    1. Air France - AF1785
    2. Air France - AF1062
    Visa Detaljer »
3 089 SEK